وبلاگ, آموزش کاربردی

هرچیزی که درمورد مقاله و پایان نامه باید بدانید

امروز درخدمت شما هستیم با < هرچیزی که درمورد مقاله و پایان نامه باید بدانید(همه چیز درمورد پایان نامه و مقاله) >پس حتما در ادامه همراه ما باشید.

در ابتدا میخوام توضیح کوتاهی درمورد مقاله و سپس درمورد پایان نامه بدم و سپس به موارد دیگر این موضوع بپردازم:

پایان نامه و مقاله

مقاله چیست؟

می توان گفت یک مقاله علمی گزارش نوشته شده و انتشار یافته ای است که نتایج تحقیقات جدید در آن حوزه تخصصی را تشریح می نماید. می توان گفت: انتشار مقالات علمی راهی است که یک محقق نتایج کار تحقیقاتی خود را با دیگر محققان و یا دانشمندان به اشتراک می گذارد و یا کارهای تحقیقاتی سایر محققان را در قالب یک مقاله مروری ارائه می نماید. می توان گفت جهت تکامل علم وجود مقالات اجتناب ناپذیر است چرا که مقالات مرتبط با یک زمینه علمی به صورت زنجیر وار به هم متصل بوده و اساس و بنیان کارهای تحقیقاتی هر محقق، مقالات قبلی می باشد. بنابراین باید دقت کرد که هدف یک مقاله علمی دادن اطلاعات است و نه تحت تاثیر قرار دادن خواننده.

تقسیم بندی مقالات از نظر ماهیت:

  • مقالات پژوهشی یا علمی پژوهشی (original article)
  • مقاله مروری یا علمی ترویجی (review paper )

انواع پایان نامه

پایان نامه چیست؟

پایان نامه نوشتاری است که شما درآن  موضوع یا سوالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل و یا  تجارب عملی و یا آزمایشی به پاسخ آن می رسید. به بیان دیگر پایان نامه استدلال موضوعی، ارائه پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی و یا احتمالا (با اغراق) مهم ترین نوشته ای است که تا کنون منتشر کرده اید. اما پایان نامه دکترا باید موضوع  مناسب و جامعی داشته باشد و بیانگر پدیده یا نتیجه ای جدید باشد. پایان نامه اساس و پایه بسیاری از تحقیقات علمی و اکتشافات محققین می باشد.

همه چیز درمورد پایان نامه و مقاله

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تنظیم نمائیم؟

این روزها با توجه به گسترش چشم گیر آموزش عالی در کشورمان ایران، به خصوص تحصیلات تکمیلی، بسیاری از دانشجویان این مقاطع را می بینیم که برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و بعضا دکتری خود سردرگم هستند و نقطه آغاز کار را نمی دانند و این امر موجب نگرانی وافری در آنها شده است.
در این مقاله کوتاه تجربیاتی اندک در طول سالهای حضور خودم در دانشگاهها را برای شما عزیزان به رشته تحریر در آورده ام. امیدوارم که مورد استفاده شما عزیزان و علاقمندان واقع شود.
پیش از هر چیز لازم به ذکر است که در اکثر کشورهای دنیا، پایان نامه کارشناسی ارشد ارزش علمی چندانی ندارد. این مجموعه در واقع پلی است بین سرآغاز پژوهش تا رساله دکتری که در آن بحثی جدید و منحصر به خود پژوهشگر مطرح می شود.
یکی از اهداف نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد، این است که در این دوره دانشجو با اصول اولیه پژوهش و کار علمی آشنا بشود. بتواند منابع و مراجع را به طور صحیح و منظم جمع آوری کند و در مورد مناسب از آنها استفاده نماید. تعاریف اولیه و سیر تاریخی مسئله خود را بشناسد و آنها را فهرست نماید. موضوع مورد علاقه خود را تا حدی بشناسد و غیره .

 

✅ نحوه استخراج مقاله از پایان نامه

همان طور که قبلا بیان کردیم، یک مقاله علمی شامل بخش هایی است که اکثرا مشترک هستند. اولین بخش یک مقاله چکیده هست. مقدمه بخش دوم یک مقاله رو تشکیل خواهد داد که این قسمت شامل بیان مساله، ادبیات و پیشینه پژوهش، مبانی نظری، اهداف، فرضیه ها و سوالات پژوهش شماست. قسمت سوم مقاله شامل روش تحقیق است. تجزیه و تحلیل داده ها و بحث وبررسی نتایج قسمت چهارم و نتیجه گیری و پیشنهادات هم قسمت آخر یک مقاله رو تشکیل می دهد.

?برای استخراج مقاله از پایان نامه، بخش های اول و آخر مقاله یعنی چکیده و نتیجه گیری وپیشنهادات، رو داخل پایان نامه دارید و با یک سری تغییرات کوچک می تونید اونها رو در مقاله جایگزین کنید. مهمترین بخش مقاله، مقدمه هست، که با خلاصه سازی فصل اول و دوم پایان نامه در یک الی دو صفحه، مقدمه مقاله هم نوشته خواهد شد. روش تحقیق مقاله هم فصل سوم پایان نامه شماست، در یک پاراگراف روش تحقیق، ابزار و… رو از فصل سوم استخراج کنید. همچنین تجزیه و تحلیل داده ها و جمع بندی اونها هم مرتبط با فصل چهارم پایان نامه هست که بایستی اطلاعات مهم از جمله جداول و نمودارهای اصلی که باعث رد یا پذیرفته شدن فرضیه های تحقیق میشه رو از فصل چهارم وارد مقاله کنید. در نهایت بعد از مرور کلی مقاله، اون رو طبق فرمت مجله ویا کنفرانسی که قصد ارسال به آنجا رو دارید، ویرایش کنید. به این ترتیب شما یک مقاله رو از پایان نامه تون استخراج کردید بدون اینکه هزینه های گزافی رو بابت این کار بپردازید.

? مقاله بیس چیه؟ چرا و چطور باید ازش استفاده کنیم؟

? اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی موقع انتخاب عنوان برای پایان نامه شون، بر به مشکل میخورند؛
?اما از کجا باید شروع کرد؟ چه موضوعی را باید به عنوان موضوع پایان نامه انتخاب کرد؟ چطور موضوعی را انتخاب کنیم که اطمینان داشته باشیم تا آخر می توانیم آن را انجام دهیم؟ چطور مدل مفهومی و روش تحقیق پایان نامه را از همین ابتدا مشخص کنیم؟ برای جواب دادن به این سوالات، #مقاله_بیس می تواند به شما کمک زیادی کند.

?مقاله بیس معمولا یک مقاله ی به روز و غیر فارسی (به علت تکراری بودن پژوهش های داخلی انجام شده) است که نهایتا مربوط به دو سه سال قبل تا الان است.
? علاوه بر جدید بودن و به روز بودن، مقاله بیس باید ویژگی های زیر را دارا باشد تا بتوان از آن به عنوان مبنایی برای کار پایان نامه استفاده کرد?
* حاوی مدل مفهومی است.
* چارچوب نظری دارد.
* فرایند انجام کار را به روشنی توضیح داده است.
* حاوی ابزار جمع آوری اطلاعات است. مثلا اگر ابزار جمع آوری اطلاعات پرسش نامه است، باید سوالات پرسش نامه در مقاله بیس آمده باشند.
* روش تحقیق را به خوبی توضیح داده است و روش های آماری مورد استفاده در آن مشخص هستند.
* در عنوان و مدل مفهومی، معمولا ارتباط یا اثر چند متغییر جدید سنجیده شده است.
* حاوی جامعه، نمونه و روش نمونه گیری است.


پایان نامه

?قابل توجه دوستانی که پروپوزالشون تصویب شده :

?حتما مطالعه کنید ??

❓سوالات زیادی از ما راجع به اینکه چطور پایان نامه رو شروع کنیم، پرسیده شده، بنابراین پاسخ رو در اینجا برای شما عزیزان قرار دادیم تا دوستان دیگه هم استفاده کنند?
?قدم بعدی پس از تصویب پروپوزال ، خب مسلما نوشتن فصل های پایان نامه تون هست(5 فصل).
?فصل 1 که کلیات تحقیق هست و در واقع همون اطلاعات پروپوزال شماست، که شامل مقدمه، بیان مساله، ضرورت، اهداف، سوالات، فرضیات و نوآوری تون میشه،
?برای نوشتن پایان نامه از فصل دوم شروع کنید، چون امکان داره بعضی از اجزا فصل 1 مثلا بیان مساله، بعدا تغییرات جزیی پیدا کنه،
?فصل دوم شامل ادبیات و پیشینه پژوهشی شماست. مقالات مشابه داخلی و خارجی رو (حداقل 10 تا از هر کدام) جمع آوری کنید،
? تمام بخش های مقالات خارجی پیشینه تون رو (به جز مقاله بیس) نیاز نیست که ترجمه کنید، همون قسمت چکیده که شامل بیان مساله، اهداف ، روش و نتایج هست کافیه، پس زمان و هزینه الکی صرف ترجمه نکنید. ?نوشتن یک پاراگراف از هر پیشینه کفایت میکنه(اهداف، روش و نتایج کار اونها).
✍️بررسی پیشینه، نوآوری کار شما رو مشخص خواهد کرد.
?بعد از بررسی پیشینه، در قالب مبانی نظری بیایید متغیرها و اصطلاحات عنوان پژوهش تون رو با ذکر منبع معتبر تعریف کنید، همچنین اگر مولفه، ابعاد یا زیر مجموعه خاصی هم دارند، اونا رو هم ذکر کنید.
?این شد فصل دوم شما?
?فصل سوم هم روش کار شماست، اینکه چطور میخوایید این پژوهش رو انجام بدید، چه فرآیندی رو باید طی کنید، از چه ابزارهایی (پرسشنامه و…) استفاده می کنید، جامعه آماری و روش نمونه گیری تون رو شرح بدید (اگر دارید).
? اینم فصل سوم شما?

?سه فصل اول پایان نامه در واقع همون اطلاعات پروپوزال شماست، که مبسوط تر نوشته میشه، به همین سادگی?
?فصل های چهارم و پنجم هم که بسیار مهم هستند و درواقع کار اصلی شماست رو در ادامه خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد،
?پس از همین امروز شروع کنید به نوشتن پایان نامه تون. هزینه الکی هم نکنید، خود شما بهتر از هرکسی میتونید پایان نامه تون رو بنویسید. به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی برای این کار وقت بگذارید.

?سوالی هم اگر داشتید میتونید با ما در میان بگذارید، در حد توان پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

تفاوت مقاله و پایان نامه

تفاوت مقاله و پایان نامه

 

 

این مقاله در طول زمان در حال بروزرسانی خواهد بود و مطالب جدید در این خصوص در همین پست منتشر خواهد شد.

 

2 دیدگاه در “هرچیزی که درمورد مقاله و پایان نامه باید بدانید

  1. ساناز گفت:

    مفیدو کاربردی بود دستتون درد نکنه

    1. ادمین گفت:

      سلام، خواهش میکنم موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *